AGYVÉRZÉS UTÁNI REHABILITÁCIÓ
Az agyvérzés (másképp stroke, vagy agyinfarktus) az agy elégtelen vérellátásából eredő betegség. Két fajtája van: a vérhiányos és vérzéses agyvérzés. A vérhiányos stroke esetében egy vérrög állja az agyi keringésben a véráram útját. A vérzéses stroke esetében pedig az agyban, vagy az agy körül egy ér megreped és vér szivárog az agyba, vagy az agyra.
A stroke, vagy agyinfarktus a tartós rokkantság leggyakoribb oka
Az agyvérzés, agyinfarktus sajnos nagyon gyakori, népbetegségnek számít. Jellemzően az idősebb korosztályt érinti, de más korosztályból is szedi áldozatait. Vannak csecsemők, akik születésük közben szenvednek el agyvérzést, illetve a fiatalabb és középkorúak közül is szedi áldozatait. S bár a keringési zavar az agyban játszódik le, mégis kihat az egész szervezet működésére – a következmények pedig jelentősen megnehezíthetik az érintett beteg és családja életét.
Ha az agy egyes részei vérellátás nélkül maradnak, úgy a működéséhez elengedhetetlenül szükséges mennyiségű oxigénhez sem jut hozzá. Miután az idegsejtek az agyban nagyon érzékenyek, így már a rövid oxigénhiánytól is károsodnak, elpusztulnak. Ez pedig komoly problémához vezet, hisz az agyunk irányítja minden szervünket, mozgásunkat, gondolkodásunkat, beszédünket. Ha az agy bizonyos területei megsérülnek, úgy zavar keletkezik abban a funkcióban, melyért az adott terület felelős. Ezért bénulnak le egyes testrészek, alakulnak ki a beszéd problémák, szédülés, gyenge emlékező-, vagy tájékozódási képesség.
A ma már igen korszerű és gyors orvosi beavatkozás igyekszik csökkenteni a károsodás mértékét, korán megkezdődik az agyvérzés utáni rehabilitáció. Mégis a beteg sok esetben a kórházi kezelés után sem tud önállóan mozogni, beszélni. Ez függ az agyvérzés mértékétől, illetve az adott szervezetben rejlő tartalékoktól, a felépülés „képességétől”.
Milyen stroke-on, agyvérzésen átesett betegeknek segít tréningünk?
A dr. A. Tomatis által kidolgozott módszerek alapján végzett tréning az agyvérzés utáni rehabilitációban azon betegeknek tud segítséget nyújtani, akiknek a mozgás, kommunikáció, beszéd és hangképzés terén vannak problémáik, illetve egyensúlyi, tájékozódási gondjaik vannak.
Hogyan segít tréningünk a stroke utáni rehabilitációban?
A módszert az 1950-es évektől a 2001-ben bekövetkezett haláláig fejlesztette az ismert francia orvosprofesszor, dr. Alfred Tomatis. Elméletének kiindulási pontja az a tény, hogy az emberi szervezet minden izmát a vesztibuláris rendszer irányítja. Ennek a vesztibuláris rendszernek az egyik fontos része az egyensúlyi szerv, mely a fülben helyezkedik el.
Felfedezése szerint a fül és az egyensúlyi szerv stimulálása a vesztibuláris idegrendszert is élénkíti, így kihat a mozgásra, testtartásra, beszédre, térérzékelés és egyéb készségekre. Ha ezek a készségek összhangban vannak egymással, úgy az a lelki egyensúlyhoz is hozzájárul. Azaz az agyvérzésen átesett betegek többségénél a hirtelen kiszolgáltatottság, korlátozott képességek miatt jelentkező depresszió csökken, megszűnik.
Tréningünk során hanghullámokkal stimuláljuk a fület és a vesztibuláris rendszert. Ez általában az izomtónus gyors változását eredményezi. Ebből a testi funkciók jobb észlelése következik. Ezzel kéz a kézben jár a test feletti jobb uralom: a finommozgás képessége, a járás összképe javul, általában megszűnnek a szobatisztaság, ágytisztaság problémák. Ha az agyvérzés utáni rehabilitáció révén a test felegyenesedik, a korábban ernyedt izomzat megfeszül, úgy az jobb megjelenést és testtudatosságot sugall. Ez a változás nem csupán a külső szemlélő számára válik láthatóvá, hanem az agyvérzésen átesett beteg közérzetét közvetlenül befolyásolja. Hangulata javul, depressziója csökken.
Javul a kommunikációs hajlandóság és képesség
Tréningünk révén a testi változások közvetve hatást gyakorolnak a stroke –on átesett beteg kommunikációs problémáira is. Egyrészt a felegyenesedés és az újra visszanyert testkontroll újból lehetővé teszi az embertársakkal való kommunikációt Másrészt a rosszul hallott frekvenciák észlelésének stimulálása révén javul a beszédkészség. Ezen alapszik az a megfigyelés, hogy a fogyatékos ember tudattalan betűzése, szótagolása tréningünk után tudatos, folyamatos beszédet eredményez. A testi vagy szellemi fogyatékkal élők kibontakoznak begubózott állapotukból és nyitottá válnak a külvilág felé.
A tréning tehát közvetlen összeköttetést alkot a kommunikáció és a hallásészlelés között, ami javítja a hallás-, figyelemképességet, a beszédhang, beszéd, nyelv, mozgás és testtartás feletti uralmat. Módszerünkkel összességében a stroke utáni rehabilitáció során, a központi idegrendszer megmaradt képességeit kihasználva, jelentősen javul a beteg teljesítménye, képességei, önállósága.
Miből áll és mennyi időt vesz igénybe a tréning?
A tréninget az erre a célra kifejlesztett készülékkel, az úgy nevezett „elektromos füllel” végezzük. A trénig egy személyes megbeszéléssel, a kiindulási helyzet felmérésével kezdődik. Ennek során több tesztet végzünk el, s ezek szolgálnak az „elektromos füllel” végzett tréning alapjául.
A tréning legalább három részből áll:
15 egymást követő alkalom, napi 2 óra
8 egymást követő alkalom, napi 2 óra
8 egymást követő alkalom, napi 2 óra
Az egyes egységek között 4-5 hét szünetet tartunk, hogy az idegrendszer kicsit megpihenhessen – ám az elindult változás a szünet alatt is folytatódik.
A tréning időtartama esetről-esetre változó, az adott egyéntől függ, a fenti három részből álló alapprogramtól eltérhet. A tréning alatt többször, minden egység alatt kétszer végzünk teszteket. Ennek alapján folytatódik a munka, és ennek alapján egyeztetünk a beteggel, vagy a gyermek szüleivel.
Mellékhatások
A gyógyszerekéhez hasonlatos mellékhatások nem ismertek.
A tréningen résztvevők visszajelzései szerint megváltozik az alvási, étkezési ritmusuk, szokásuk. Nyugodtabbakká, kiegyensúlyozottabbakká, harmonikusabbá válnak, „jobban érzik magukat a bőrükben”.
A tréningről szóló részletesebb leírást itt találja meg.
stroke, agyvérzés, agyvérzés rehabilitáció, stroke rehabilitáció, agyinfarktus
Tréningünk az alábbiakra
nyújt segítséget:
- halláscsökkenés, hallásvesztés
- tinnitus
- meniere szindróma
- agyvérzés utáni rehabilitáció
- beszéd és nyelvi készség fejlesztése
- ének, zenei készség fejlesztése
- idegen nyelv tanulási gondok
- pszichés problémák
A módszert rádióadás is bemutatta. A hangfelvételt a következő linkekre kattintva lehet meghallgatni (ill. jobb egérgombbal letölteni):
