DOWN-SZINDRÓMA: kérdések - válaszok
Mi a down-szindróma?
A down-szindrómás emberek az élet sokszínűségének követei.
Testük minden sejtjében 46 kromoszóma helyett 47-tel rendelkeznek. A 21. kromoszóma háromszorosan van jelen. Ez a felesleges kromoszóma hordozza azt a gént, mely a down-szindrómás embereket mássá teszi.
A down-szindróma nem betegség, ezért nem lehet és nem is kell gyógyítani.
A down-szindróma örökletes betegség?
Nem, hisz a 21. kromoszóma hármas osztódása az első sejtosztódások során csupán véletlenül alakul ki. Ennek oka még tisztázatlan.
Down-szindrómás utódja minden korosztályból származó szülőknek születik és a szociális rétegződés sem játszik szerepet. Világszerte kb. minden 700. - 800. csecsemő születik down-kórral – mindenidőkben és minden kultúrában.
A down-szindróma véletlenül keletkezik.
Mitől szenvednek a down-szindrómás emberek?
- hát mindenestre nem a down-szindrómától!
Ha betegek, ugyan azoktól szenvednek, mint bárki más. De legelső sorban a környezetük viselkedésétől és reakcióitól szenvednek:
- gúnytól és sajnálattól,
- visszautasítottságtól és a félreértettségtől,
- attól, hogy kerülik, kirekesztik őket.
A down-szindróma önmagában fájdalommentes.
Mit jelent a down-szindróma a testi fejlődsében?
Egy down-szindrómával született baba fejlődése összességében lassabb, mint a kortársak fejlődése.
Néhány testi sajátosság különbözteti meg őket a többiektől: gyakoriak pl. a szívproblémák, pajzsmirigyzavar, magasabb a fertőzésveszély.
Természetesen nincs minden jellemző egyszerre jelen egy down-szindrómás gyermeken.
Mit jelent a down-szindróma a szellemi fejlődésben?
A down-szindrómás embereknek – mint mindannyiunknak – különböző adottságaik és képességeik vannak. Szellemi tartalékaik az újabb kutatások szerint sokkal magasabbak, mint ahogy azt kb. 20 évvel ezelőtt hitték.
A kitűzött célokat a saját fejlődési ütemükben érik el a tanulási folyamatban.
Hogy lehet egy down-szindrómás gyermeket a legjobban támogatni?
Mint minden új jövevényt: a család részéről a kezdetektől kedves elfogadással és gondoskodással. Továbbá szükséges számukra a jó orvosi ellátás, célzott támogatások, fejlesztések, terápiák, a hétköznapokba történő természetes integráció.
A down-szindrómával születettekre különösen érvényes a reformpedagógus Maria Montessori gondolata: Segíts, hogy magam csinálhassam!
Mi segít a down-szindrómás embereknek egészségük megtartásában?
- Egészséges táplálkozás és elegendő mozgás jelentősen hozzájárulnak a down-szindrómás emberek egészségéhez, kondíciójához.
- A szoptatás javítja a száj bezáródását; immunrendszerükre kell különös gondot fordítani;
- A sport pedig a szórakozáson kívül az önbizalmukat is erősíti.
A down-szindrómásoknak külön óvodába, iskolába kell járniuk?
Manapság a down-szindrómával születettek többsége családokban nő fel és az önkormányzatok által üzemeltetett óvodába járnak.
Később megfelelő olvasásoktatási módszerekkel meg tudnak tanulni olvasni, írni és számolni.
Munkaképesek a down-szindrómás emberek?
A down-szindrómás emberek ma még mindig többnyire védett műhelyekben dolgoznak és olyan foglalkozást űznek, melyek gyakran elmaradnak képességeiktől, adottságaiktól.
Támogatással az önálló életvitelt megvalósítják.
Milyenek a down-szindrómás emberek?
Senki sem „tökéletes” közülünk még genetikailag sem. A genetikai variánsok sok véletlentől függő egybeesése és a külső behatások tesznek egy embert egyedivé.
Ezért mindannyian Kosztolányi szavaival élve „Egyedüli példány”, saját reményekkel, vágyakkal, álmokkal és félelmekkel, speciális adottságokkal, korlátokkal és készségekkel.
Miben segíthet a down-kórral élőknek a Tomatis tréning?
A down-kórral születettek általában mozgás és beszéd területén küzdenek nehézségekkel. A dr. Tomatis által kidolgozott módszerek alapján végzett tréning mindkét területet jól tudja fejleszteni, ezzel a tanulási nehézségeket is tudja enyhíteni.
Elsőre a testtartás szokott látványosan javulni, felegyenesednek a down-kóros gyerekek – akik korábban lehajtott fejjel, előre hajolva jártak. A korábban kissé csoszogós járás is javul, jobban emelik a lábukat, ami egészen hosszú séták, sőt kirándulások megtételére is alkalmassá teszi őket. Javul az egyensúly, ill. megszűnik az egyensúlyzavar. Gyarapszik a szókincs, a megkésett beszédfejlődés felgyorsul. Az alvási szokások kialakulnak (átalusszák az éjszakát). A korábban megzabolázhatatlan csemetéből kezelhető, nyugodt ember válik. Összességében a teljes fejlődésre, tanulásra igen jó hatással bír.
A tréningről bővebben itt olvashat.
down-szindróma, down-kór, fejlesztés, Tomatis, AIT, Berard, túlhallás
Tréningünk az alábbiakra
nyújt segítséget:
- diszlexia, diszgráfia
- diszkalkulia
- hiperaktivitás
- viselkedészavar
- beszédfejlődés, beszédértés, logopédiai problémák
- mozgásfejlődés
- down kór
- autizmus
A módszert rádióadás is bemutatta. A hangfelvételt a következő linkekre kattintva lehet meghallgatni (ill. jobb egérgombbal letölteni):
