TINNITUS
Mi is a tinnitus?
A tinnitus aurium (latin „fülcsengés“), azaz röviden tinnitus egy tünetet jelöl, melynél az érintett személy zajt, hangokat észlel. Ám ezek a hangok más személyek számára hallhatatlan forrásból származnak.
A tinnitus egy akusztikus észlelés, mely hangot egy vagy két oldalon hallja az érintett személy. Ez az észlelés nincs összefüggésben a beteg környezetében lévő hangokkal. A fellépő hangok, zajok fajtája igen változatos. Van, aki zúgást, zümmögést, búgást vagy sípolást hall, van, aki sistergést, recsegést vagy kopogást észlel. A tinnitus intenzitása lehet állandó, de lehet ritmikusan pulzáló is. Nincs mindig a tinnitus zajával egyező reális zaj. Fontos a tinnitus akusztikus hallucinációktól való megkülönböztetése is.
A tinnitus -t sok félreértés is övezi. Sokszor tévesen különálló betegségként tekintik, pedig a tinnitus egy másik betegség szimptómája, tünete. A lakosság mintegy 10–20 %-át sújtja huzamosabban a tinnitus, és majd 40 % életében legalább egyszer tapasztal ilyen jellegű fülzúgást. Az idős emberek mintegy harmada észlel folyamatosan fülzúgást. A betegség kezdete jellemzően a 40-50 életév között kezdődik, nők és férfiak egyenlő arányban érintettek. Az elmúlt évtizedekben sokat emelkedett a tinnitus -tól szenvedők száma, mára már népbetegségről beszélhetünk.
A tinnitus okai

Sokszor alakul ki tinnitus jelenleg orvosilag diagnosztizáltatatlan okból is. Miután igen sokan a különösen stresszes életszakaszok és helyzetekben – melyekben lelkileg rosszul érzik magukat – erősödő fülzúgásra panaszkodnak, a pszichoszomatikus befolyás igen valószínű.
A tinnitus – főleg a krónikus – pszichés kísérőjelenségekkel is járhat: pl. alvászavar, szorongás, depresszió, munkaképtelenség. Ám tinnitus -tól sújtott betegek többségénél a fenti tünetek elmaradnak. Általánosan elmondható, hogy a betegek kiszolgáltatottnak, tehetetlennek érzi magukat, pánikba esnek, szoronganak. Sokan úgy érzik, egyedül állnak ezzel a problémával. Ez a stressz pedig tovább erősíti a fülzúgást.
Hogyan segít tréningünk tinnitus betegeknek?
Tréningünk megkezdése előtt mindenképpen tisztázni kell, hogy fennállnak-e szervi problémák, melyeket kezeltetni kell.
Ezen túl figyelembe kell venni a beteg lelki érzékenységét, mert gyakran az emberre nehezedő lelki nyomás miatt „szelepeként” üzemel a tinnitus. Például iskolásoknál túl nagyra nőhet az iskolai teljesítmény vagy viselkedészavar miatt a nyomás. Ők sokszor rosszul is alszanak, mert a „fejükben annyi minden zakatol“.
Miután a fül a vegetatív idegrendszerrel áll összeköttetésben, a Tomatis módszer főleg a rendkívül fontos ellazulást tudja nyújtani. Már ez jelentősen csökkenti a tüneteket, melyeket gyakran a görcsösség és feszültség fokoz. Az izomtónus jobb szabályozása révén ellazul a nyaki gerincszakasz, ami további ellazulást eredményez. Ha ilyen irányból gyakorolunk hatást a tinnitus -ra, úgy a fülzúgás szubjektív észlelésében lehet javulást elérni.
Gyakran jelzik vissza a tinnitus betegek a tréning során, hogy a fülzúgás először rövid időre erősödik, majd könnyebben elviselhetővé válik. Leginkább a beteg szemszöge változik meg, majd a tinnitus által kiváltott félelem csökken.
A későbbi életszakaszban „vészcsengőként üzemel” a tinnitus: ha a beteg a testi szükségleteit figyelmen kívül hagyja, túlhajszolja magát, a fülzúgás erősödik – figyelmezteti őt. Majd a pihenéssel, a stressz csökkentésével ismét csökken a zaj.
Tréningünkről bővebben itt olvashat.
tinnitus, fülzúgás, fülcsengés, halláscsökkenés, túlhallás